Blízke okolie

Pokúsime sa Vám trošku priblížiť krásu blízkeho okolia:

 

Bodoň sú pozostatky hradu postavená na skalnatom podklade v oblasti Sigordu. Pôvod hradu podľa prvej písomnej zmienky siaha do 13. storočia. Po vpáde Tatárov do oblasti koncom 13. storočia bol značne poškodený a už ho neobnovili. Hrad teda zrejme existoval ibá pár desaťročí.

V súčasnosti sú stopy po hrádku sú na skalnej plošine, na okraji ktorej je väčšia pravidelná vyvýšenina – stopa po obvodovom opevnení. Stopy po kamennej veži sú v najvyššej časti plošiny a ešte dnes je odčítateľný jej kruhový pôdorys. Iné stopy po murovaných objektoch na plošine nie sú, ale zrejme na plošine boli aj ďalšie drevené obytné a hospodárske objekty.

K zrúcanie vedie značná turistická cesta zo Zlatej Bane a Sigordu.

 

              

Dubnícke opálové bane

 Unikátne Dubnícke opálové bane sa nachádzajú v strede severnej časti Slanských hôr. Od Prešova sú vzdialené asi 28 km JV a dostaneme sa k nim cez Solivar, Dulovu Ves, Kokošovce a Zlatú Baňu. Od Košíc sú vzdialené 35 km SV a najkratšou cestou sa k nim dostaneme cez Košické Olšany, Rozhanovce, Čižatice, Kecerovce, Opinú a Červenicu. Od Zlatej Bane je bývalé administratívne centrum ťažby drahého opálu, teraz opustená osada Dubník vzdialená asi 5 km a od Červenice asi 3 km. Ložiská drahého opálu zahŕňajú historické banské revíry, väčšiu a rozsiahlejšiu Libanku a menšiu Šimonku, vzdialenú približne 2 km severným smerom.

Dubnícke ložiská drahého opálu sú výnimočným fenoménom z celosvetového hľadiska. Nikde na svete nebol drahý opál ťažený banským spôsobom v takom veľkom rozsahu, a tak dávno. Aj súčasná ťažba drahého opálu v Austrálii je zrovnateľná s ťažbou drahého opálu na Dubníku pred 150 rokmi, keď sa ťažilo viac ako 25 000 ct drahého opálu ročne.

 

Vodná nádrž bola vybudovaná pôvodne za účelom protipovodňovej ochrany, ktorá sa využívala na kúpanie, pestovanie vodných športov a v zime i na korčuľovanie. Táto nádrž bola neskôr vypustená. Dôvodom bol jej havarijný stav – technologické zariadenie priehrady totiž ničili vandali a rozkrádali zlodeji kovov. Rekreačná oblasť následne upadla. V rokoch 2011 – 2012 sa nádrž zrenovovala, opätovne napustila a osadila rybami. V súčasnosti ju využívajú najmä rybári, možno sa v nej však na vlastné riziko i kúpať…

Neďaleké kúpalisko, nájdete zopár metrov od nášho strediska.

© 2024: | Zeleny Breh Vytvoril Mgr. Erik Poloha EKN |